Praktické rady, jak sledovat TV na set-top boxu

11. 06. 2021 | Zajímavosti

Set-top box je skvělý kamarád pro každou televizi, speciálně pak tu internetovou. Díky němu můžeš IPTV doma používat, i když vlastníš starší typ telky, kterou nejde napřímo připojit k internetu. Jak sledování TV přes set-top box funguje, co obnáší zapojení této šikovné krabičky a jak poznáš, jestli se hodí také tobě?

Většinu internetových televizí (IPTV) si dnes bez problému pustíš na počítači, mobilu nebo tabletu. Ale sledování telky na klasické velké obrazovce v obýváku občas nic nenahradí. Naštěstí není potřeba si kvůli tomu pořizovat drahé zařízení za desítky tisíc, protože díky set-top boxu internetovou TV rozjezdeš i na několik let starých televizích.

Co je set-top box a jak funguje

Obecně jsou set-top boxy krabičky různých tvarů a podob, které převádí digitální televizní signál na analogový. Pro každý typ vysílání (např. kabelové, satelitní apod.) uživatel potřebuje trochu jiný typ set-top boxu – existují však i set-top boxy podporující více druhů vysílání najednou.

IPTV má oproti ostatním typům vysílání velkou výhodu: pokud uživatel používá chytrou TV s operačním systémem, set-top box vůbec nepotřebuje a signál získá jen díky připojení své telky k internetu přes UTP kabel, případně přes Wi-Fi. Set-top box nastupuje na scénu až ve chvíli, kdy uživatel zjistí, že má starší typ televizoru.

Jak poznat, jestli ke své TV set-top box připojíš

Vlastníš starší televizi, ale nevíš, jestli k ní půjde set-top box připojit? Zjistíš to snadno. Podívej se, jestli má na zadní straně vstup pro HDMI kabel. Pokud ano, tak se raduj – tvoje telka je kompatibilní se set-top boxem.

 

Přečti si také: Co je IPTV a v čem jsou její největší výhody

 

Jak zapojit set-top box

Záleží na konkrétním modelu set-top boxu, u každého se může postup mírně lišit, základní princip je ale u všech stejný. K zapojení kromě set-top boxu potřebuješ:

  • napájecí kabel 
  • HDMI kabel
  • UTP kabel (pokud set-top box neplánuješ k internetu připojit přes Wi-Fi)

Set-top box s televizí propojíš HDMI kabelem, UTP konektor vložíš do ethernetového vstupu na set-top boxu a na závěr zapojíš napájecí kabel do elektrické zásuvky. A to je vše. Postup je jednoduchý, a když si náhodou nebudeš vědět rady, poskytovatelé internetové televize k set-top boxům přikládají podrobné návody, jak zapojení provést.

Například internetová telka Kuki funguje na set-top boxu Arris 4302, a jak vidíš schématu níže, jeho zapojení je opravdu hračka.

Instalace set-top boxu? Většinou ji neřešiš

S instalací si zpravidla nemusíš lámat hlavu. Set-top boxy bývají od poskytovatelů přednastavené a je v nich nahraná aplikace dané IPTV. Tobě pak stačí set-top box zapnout, počkat až sám provede úvodní instalační proces a za pár okamžiků rovnou koukáš na telku. K instalaci tedy žádné návody nepotřebuješ, protože ji set-top box provede celou za tebe.

Čím set-top box ovládat

Od poskytovatele IPTV dostaneš také dálkový ovladač, který je vyrobený speciálně k ovládání tvého set-top boxu. Pokud tě zajímá, co všechno na takovém ovladači najdeš, koukni se na obrázek níže – jde o ovladač Arris pro set-top box ke Kuki.

 

 

Výhody sledování IPTV na set-top boxu

Sledování internetové televize na set-top boxu rozhodně není vedlejší alternativa, naopak jde o plnohodnotný a skvělý způsob, jak si dlouhodobě užívat nerušenou televizní zábavu. IPTV přes set-top box s sebou nese například tyto velké výhody:

  • maximální stabilita televizního signálu
  • plynulost při ovládání televize
  • set-top box jde připojit prakticky k jakékoliv televizi
  • set-top box bývá od poskytovatele IPTV přednastavený k okamžitému použití
  • set-top box zvládne doma zprovoznit i naprostý laik

Set-top box s Wi-Fi: možné to je, ale…

Možná tě napadlo, jestli jde set-top box k internetu připojit i jinak než UTP kabelem, ideálně přes Wi-Fi. Ano, existují i set-top boxy s Wi-Fi a řada lidí je využívá, ale bezdrátové připojení není ani zdaleka tak stabilní jako při propojení kabelem. Proto také u set-top boxu ke Kuki Wi-Fi nenajdeš, zato se můžeš spolehnout, že pofrčí jako blesk.

 

Přečti si také: Jak jednoduše sledovat televizi na PC

 

Užij si telku 14 dní zdarma

Ať už chceš na své oblíbené pořady koukat přes set-top box, na chytré televizi, na počítači nebo třeba v mobilu, dáme ti internetovou telku Kuki na 14 dní zadarmo. Za tu dobu si vyzkoušíš její chytré funkce, a když se ti zalíbí, můžeš ji v rámci jednoho z tarifů směle využívat dál.