Co je adaptivní streaming a proč ho používá i Kuki

10. 03. 2022 | Zajímavosti

Funkce, která hraje veledůležitou roli při vysílání internetových televizí, ale také u běžných videí na internetu. Adaptivní streaming (nebo také adaptivní streamování) zajišťuje, aby byl tvůj obraz pokaždé tak kvalitní, jak jen to jde. Rádi ti představíme, co tato technologie obnáší a jak funguje. Neboj, nebudeme tě zatěžovat žádnými odbornými pojmy.

Pokud používáš internetovou televizi, sleduješ videa na YouTube nebo podobných platformách, s adaptivním streamingem už ses téměř jistě setkal. O této funkci se nezmiňujeme náhodou: při vysílání jej využívá i telka Kuki.

Co je adaptivní streaming

Adaptivní streamování videa zjednodušeně znamená, že se kvalita obrazu (ale i zvuku) automaticky přizpůsobuje aktuální rychlosti tvého internetu. Čím je dostupná rychlost připojení vyšší, tím lepší obraz budeš při sledování TV kanálů i dalšího obsahu mít.

Ale pozor: u adaptivního streamingu není podstatná rychlost připojení, kterou ti garantuje internetový poskytovatel, ale opravdu aktuální dostupná rychlost na lince. Například u některých typů internetového připojení se uživatelé o rychlost na síťové lince dělí, a tím pádem mají ve špičce (typicky ve večerních hodinách) internet pomalejší. V takovém případě se tedy automaticky zhoršuje kvalita obrazu a zvuku na televizi/ve videopřehrávači.

 

 

Proč se adaptivní streamování používá

Dříve, když se ještě adaptivní streamování nepoužívalo ve velkém, mívali uživatelé se spuštěním videobsahu problém. Pokud sledovali videa přes přehrávač, který tuto funkci nezahrnoval, často trvalo dlouhé sekundy nebo i minuty, než se video načetlo. Také běžně docházelo k tomu, že se při zpomalení rychlosti připojení video zaseklo a pokračovalo teprve po jeho načtení.

A přesně proto dnes internetové televize a video platformy adaptivní streaming upřednostňují – jakmile dojde ke zpomalení internetu, video se “nekousne”, pouze se na určitý čas snížní jeho kvalita. Až dojde opět ke zrychlení připojení, kvalita vysílaného obsahu se vrátí na původní úroveň.

Ze stejného důvodu tuto funkci používáme i v telce Kuki. Snížení rychlosti internetu neznamená, že Kuki zničehonic přestane fungovat, pouze se na nějaký čas sníží kvalita obrazu a zvuku.